33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeକୃଷି ସମ୍ବାଦଜୈବିକ ଉପାୟରେ କପା ଚାଷ କରି ହୁଅନ୍ତୁ ଲାଭବାନ

ଜୈବିକ ଉପାୟରେ କପା ଚାଷ କରି ହୁଅନ୍ତୁ ଲାଭବାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଷ କେବଳ ଜୁନ୍ ର ରୁଟି ଚାଷ ନୁହେଁ, ବରଂ ଆଜିର ଚାଷ ଏକ ଶିଳ୍ପରେ ପରିଣତ ହେଉଛି । ଲୋକମାନେ କମ୍ ଜମିରୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି । ଜୈବିକ ଚାଷ କରି, ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇ ନୁହେଁ ବରଂ ହଜାର ହଜାର ଯୁବକ ସଫଳତାର ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ।

ଆମେ ଏଠାରେ ଜୈବିକ କପା ଚାଷ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ । ବରିଷ୍ଠ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା କୃଷ୍ଣ ଭିଜିନ୍ କେନ୍ଦ୍ରର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ନଗର ଡକ୍ଟର ମାୟାନକ ରାୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଫାଇବର ଫସଲ ମଧ୍ୟରେ କପା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ଏକ ନଗଦ ଫସଲ ଅଟେ । କପଡା ଫାଇବରରୁ ବସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ଫାଇବର ବାହାର କରିବା ପରେ ଏହାର ସୂତା ମଞ୍ଜି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ କପା ମଞ୍ଜିରୁ କପା ମଞ୍ଜି ତେଲ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରାଯାଏ ।

ଡକ୍ଟର ରାୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ରାସାୟନିକ ଚାଷର କୁପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜୈବିକ ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ଦେଶୀ, ନରମ ଏବଂ ବିଟି କପା ର ଜୈବିକ ଚାଷର ଗୁରୁତ୍ୱ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । କପା ର ଜୈବିକ ଚାଷ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଏହାର ଫାଇବର, ବିନୋଲ ଏବଂ ତେଲ ଧାରଣ କରିଥିବା ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ବଢ଼ିଥାଏ ।
ଲଙ୍ଗ ଫାଇବର ସୂତାକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଲମ୍ବ 3.5 ରୁ 5 ସେମି

କପା ଚାଷ ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଏବଂ ମୃତ୍ତିକା
ଡକ୍ଟର ମାୟାନକ ରାୟ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଯେ କପା କାରଖାନା ପାଇଁ 20 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡରୁ 30 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡର ତାପମାତ୍ରା ଆବଶ୍ୟକ । ଟିଣ୍ଡାର ଫୁଲ ଫୁଟିବା ସମୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ପାଗ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ରହିବା ଉଚିତ । ଏହା ଫାଇବରକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦିଏ ଏବଂ ଟାଇଣ୍ଡେ ପୁରା ଫୁଲିଲା । କପା ର ଜୈବ ଚାଷ ପାଇଁ ଅତି କମରେ 60 ସେମି ବର୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ ।

କପା ର ଜୈବିକ ଚାଷ ପାଇଁ, ମାଟିରେ ଜଳ ଧାରଣ ଏବଂ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ କ୍ଷମତା ରହିବା ଉଚିତ । ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ କମ୍ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୁଏ, ସେହିଠାରେ ମାଟିଆର୍ ଜମିରେ କପା ଚାଷ କରାଯାଏ । ମାଟିର pH ମୂଲ୍ୟ 5.5 ରୁ 6.0 ହେବା ଉଚିତ୍ । ତଥାପି, 8.5 pH ମୂଲ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମିରେ ମଧ୍ୟ କପା ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ ।

ବୁଣିବା ସମୟ ଏବଂ ପଦ୍ଧତି
ଦୁଇଥର କପା ବୁଣାଯାଏ । ବର୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଶୁଖିଲା କ୍ଷେତରେ ବୁଣିବା, ଏବଂ ବର୍ଷା ପରେ ବୁଣିବା । ବର୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ବୁଣିବା କୁହାଯାଏ । ଏଥିରେ ମୌସୁମୀ ପୂର୍ବରୁ 7-8 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଶୁଖିଲା କ୍ଷେତରେ ବିହନ ବୁଣାଯାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking