ଏଥର ବିହାରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରକୃତ ରାଲି

bihar election

ବିହାର : ଏଥର ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖାସ ହେବ। କେବଳ ଦେଶ ନୁହେଁ, ବିଶ୍ୱ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବ। ଲୋକମାନେ କେବଳ ଏଠାରେ ରାଜନୀତି ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ କରୋନା ଯୁଗରେ କିପରି ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ତାହା ଜାଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଇଛୁକ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଦଳଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ରାଲି କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରକୃତ ରାଲି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।
ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେ.ପି. ନଡ୍ଡା ଏହାର ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି ।ଏହା ପରେ ଅନ୍ୟ ଦଳମାନେ ରାଲି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ରାଲିର ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଚିରାଗ ପାସୱାନ ୨୧ ରୁ ରାଲି କରୁଥିବାବେଳେ ରାହୁଲ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ରାଲିର ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।
ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ୬ଟି ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ତିନୋଟି ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ସଂଳାପ ୨୧ , ୨୪ , ୨୭ , ୨୯ , ୧ ଏବଂ ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ହେବ। କଂଗ୍ରେସ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ରାହୁଲ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଟି ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ତେବେ ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ। ଏକ ସାଧାରଣ ରାଲି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ଯେଉଁଥିରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବଙ୍କ ସହ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଆଲାଇନ୍ସର ନେତାମାନେ ମଞ୍ଚ ବାଣ୍ଟିବେ। ଏଥି ସହିତ ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳ ଏହାର ବିଶେଷ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲା ଏବଂ ମୋହନପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ଗୁରୁବାର ସେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here