22.1 C
Bhubaneswar
Sunday, January 23, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ଚୁମ୍ବନ ଯୋଗୁ ୬ଟି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ଚୁମ୍ବନ ଯୋଗୁ ୬ଟି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଯେତେବେଳେ ବି ଆମେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚୁମ୍ବନ ଦେବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁ, ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଆମ ମନକୁ କେବେ ବି ଆସି ନଥାଏ । ଏକ ଚୁମ୍ବନ ହେଉଛି ସ୍ନେହର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିବା କଷ୍ଟକର | ବୋଧହୁଏ, ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି, ପ୍ରଚଳିତ ଚିନ୍ତାଧାରା କେବଳ ଆମକୁ କାହା ସହିତ ସମ୍ପର୍କ  ରଖିବା ନାହିଁ ସଚେତନ କରେ | ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଚିକିତ୍ସା ଇତିହାସ ଜାଣିନାହୁଁ | କିନ୍ତୁ ଆମେ ଚୁମ୍ବନ ଦେବା ପାଇଁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଜ୍ଞାନର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ନିମ୍ନଲିଖିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଏକ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଚୁମ୍ବନ ଅନୁସରଣ କରିପାରେ |

  • ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜ – ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଶ୍ୱାସ ବା ଲାଳ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସେ ଏହା ହୋଇପାରେ | ସାଧାରଣତ ଏହିପରି ଯୋଗାଯୋଗ ତିନୋଟି ଉପାୟ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇପାରେ : ଛିଙ୍କିବା, କାଶ କିମ୍ବା ଚୁମ୍ବନ| ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଜ୍ୱର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

  • ଚୁମ୍ବନ ମାଧ୍ୟମରେ ହର୍ପସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ପାଟିରେ ଏବଂ ଚାରିପାଖରେ ଥଣ୍ଡା ଘା ’ଦେଇପାରେ |

  • ଏହା ଅନ୍ୟ ଏକ ରୋଗ ଯାହା ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ, ଯେପରିକି ଚୁମ୍ବନ ଏବଂ sexual କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ| ସିଫିଲିସ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଟିରେ ଘା ’ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ସଂକ୍ରମଣ ଯାହା ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଜୀବାଣୁ ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ସାଧାରଣତ ଚୁମ୍ବନ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ବେକ, ଜ୍ୱର ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା

  • ଏହା ଥଣ୍ଡା, ଫ୍ଲୁ ଏବଂ ମିଳିମିଳାକୁ ବୁଝାଏ | ଯଦିଓ ତୁମେ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜିନିଷ କିମ୍ବା ସମାନ କୋଠରୀ ଅଂଶୀଦାର କର, ଏଗୁଡ଼ିକ ତୁମ ଶରୀରକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ | କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଚୁମ୍ବନ ଦେବା ପରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁଗୁଣିତ ହୁଏ |

  • ଯଦିଓ ଚୁମ୍ବନ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଣ୍ଡ ରୋଗ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ନାହିଁ, ଖରାପ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଏହି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ତେଣୁ, ଫ୍ଲସ୍ କରିବା ଏବଂ ବ୍ରଶ୍ କରିବା ହେଉଛି ତୁମର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଗୁଣ୍ଡ |

  • ଏକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଷ୍ଟ୍ରେପଟୋକୋକସ୍ ମ୍ୟୁଟାନ୍ ଦାନ୍ତ ଘଷିବା ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ଚୁମ୍ବନ ଦେବା ପରେ ଦାନ୍ତ କ୍ଷୟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ ଅଧିକ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking