OnaKhabar

ରାଜନୀତିରେ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଭୂମିକା

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସାମାଜିକ ଅସମାନତାର ଶିକୁଳିରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ସାହସ ଦରକାର । ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବଦଳିପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଏହା ବହୁତ ପରିମାଣର ସାହସ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଏହି ଅସମାନତା ସହିତ ଲଢ଼ିବା ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ସାମାଜିକ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ନେତା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ବାବାସାହେବ ଭୀମ ରାଓ ରାମଜୀ ଆମ୍ବେଦକର ଜଣେ ପଣ୍ଡିତ, ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାରକ ତଥା ଜଣେ ନେତା ଯିଏ ଭାରତରେ ସାମାଜିକ ଅସମାନତା ଦୂର କରିବାରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ। ସେ ସମାନ ଭାରତ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଯେଉଁ ଦେଶ ଐତିହାସିକ ଭାବରେ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା। ବାବାସାହେବଙ୍କ ପରିବାର ମହାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଥିଲେ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରତ୍ନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ମାଣ୍ଡଙ୍ଗାଡ ତାଲୁକର ଅମ୍ବାବାଡେ ସହରରୁ ଆସିଥିଲେ । ଅବଶ୍ୟ, ସେ 14 ଏପ୍ରିଲ 1891 ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୋହର ସାମରିକ କ୍ୟାଣ୍ଟନମେଣ୍ଟ ଟାଉନରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ କାରଣ ତାଙ୍କ ପିତା ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ମହାର ରେଜିମେଣ୍ଟ ସହିତ ସୁବେଦାର ମେଜର ଥିଲେ। ସେ ଏକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ନିମ୍ନ ଜାତିର ପିଲାମାନେ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା, ସେମାନଙ୍କୁ ପୃଥକ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ little ାରା ସାମାନ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା କିମ୍ବା ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଭିତରେ ବସିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥିଲା। ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଛାତ୍ରମାନେ ଯଦି ଡ୍ୟୁଟି ପାଇଁ ରିପୋର୍ଟ ନକରନ୍ତି ତେବେ ପାଣି ବିନା ଯିବାକୁ ପଡିବ। ୧୮୯୪ ମସିହାରେ, ବାବାସାହେବଙ୍କ ପରିବାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସାତାରାକୁ ଚାଲିଗଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସତାରାକୁ ଚାଲିଯିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହେଲା । ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷକ ମହାଦେବ ଆମ୍ବେଦକର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମକୁ ‘ଅମ୍ବାବାଡେକର’ରୁ ନିଜ ନାମ’ ଆମ୍ବେଦକର’କୁ ସ୍କୁଲ ରେକର୍ଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ୧୮୯୭ମସିହାରେ, ବାବାସାହେବଙ୍କ ପରିବାର ବମ୍ବେକୁ ଚାଲିଗଲେ । ସେ ୧୯୦୬ ମସିହାରେ ରାମବାଇଙ୍କୁ 15 ବର୍ଷ ଏବଂ ରାମବାଇଙ୍କୁ ନଅ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । 1907 ମସିହାରେ ସେ ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ଏଲଫିନ୍ଷ୍ଟୋନ୍ କଲେଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ଏହା ତାଙ୍କୁ ଏକାଡେମିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ଦେଇ ନଥିଲା, ଯାହା ଏକ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । 1912 ସୁଦ୍ଧା ସେ ବମ୍ବେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ରାଜନୀତିକ ବିଜ୍ଞାନରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାଜକୁମାର ବରୋଦା ସରକାରଙ୍କ ସହ ଚାକିରି କରିଥିଲେ। ସେ 1913 ମସିହାରେ ଆମେରିକାର କଲମ୍ବିଆ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପଢ଼ିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବାରୁ ବାବୋସାହେବଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ନୂତନ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।
ସେ ଜୁନ୍ 1915 ରେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ସମାଜ ବିଜ୍ଞାନ, ଇତିହାସ, ଦର୍ଶନ ଏବଂ ଆନ୍ଥ୍ରୋପୋଲୋଜିରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ତାଙ୍କର MA ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ; ସେ ‘ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ’ ଏକ ଥିସର୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । 1916 ମସିହାରେ ସେ ଅନ୍ୟ ଏକ MA ଥିସର୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ, ‘ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ – ଐତିହାସିକ ଏବଂ ଆନାଲିଟିକାଲ୍ ଷ୍ଟଡି’ ।