OnaKhabar

ଓଡ଼ିଆ ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହାବିଷୁବ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତିକୁ ଓଡିଆ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହା ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି,ମେଷ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଏବଂ ଛତୁଆ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ବସନ୍ତ ପର୍ବର ସମାପ୍ତିକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁକୁ ସ୍ୱାଗତ କରେ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହା ୧୩/୧୪ ଏପ୍ରିଲରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତି କୁ ସୌର ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାରଣ ଅଛି । “ବିଷୁବ” ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଇକ୍ୟୁଏଟର ଉପରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଦିନ ଏବଂ ରାତିର ଲମ୍ବ ସମାନ ରହିଥାଏ । ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଗଲେ ଯେହେତୁ ଆମ ଦେଶ ସମୀକରଣର ଉତ୍ତରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଅତଏବ, ପଣା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀଙ୍କଠାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଗତିର ଏହି ଦିନଠାରୁ ହିଁ ନୂତନ ବର୍ଷ ଗଣନା କରାଯାଏ।
ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକମାନେ ତୁଲସୀ ଗଛ କୁ ପୂଜା କରି ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପଣା ନାମକ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାନୀୟ ଅର୍ପଣ କଲେ ।ଏହା ବେଲ ଫଳ, ଦହି ଏବଂ ପାନୀର ମିଶ୍ରଣରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଏହାର ତଳ ଭାଗରେ ଥିବା ଏକ ଛୋଟ ହାଣ୍ଡି “ପଣା” ରେ ଭର୍ତି ହୋଇ ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ଝୁଲାଯାଇଥାଏ ।ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସାଙ୍କେତିକ ଭାବରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍। କରେ ଯେ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଜଳ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ମାସରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଘୋଡା ଗ୍ରାମ ଛତୁଆର ମଇଦା, କଦଳୀ ଏବଂ କଦଳୀ ସହିତ ତୁଳସୀ କାରଖାନାକୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ ଓଡିଶାବାସୀ ଏହାକୁ ଖାଇଥା’ନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଶାଲାଗ୍ରାମ, ଶିବଲିଙ୍ଗା, ହନୁମାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଏ ।