OnaKhabar

କାହିଁକି ଏହାକୁ ବ୍ଲାକ ଡେ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର : କ୍ରୁଶରେ ଯୀଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସ୍ମରଣ କରୁଥିବା ଦିନଟି ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର ଭାବରେ କାହିଁକି ଜଣାଶୁଣା ଅନେକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅଛି   ଚିନ୍ତାଧାରାର ଗୋଟିଏ ବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଉଛି ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର “ଭଗବାନଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର” ଶବ୍ଦରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ “ପବିତ୍ର ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ” ଅର୍ଥରେ “ଭଲ” ବୁଝନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଏକ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ, ସେହି ଦିନ ଯୀଶୁ ଯେଉଁ ଭୟାବହତା ସହିଥିଲେ, ଘଟଣାଟି ଶେଷରେ ପ୍ରେମର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମର ଅନ୍ୟତମ ତଥା ପ୍ରିୟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଗଠନ କରେ । ମାନବଜାତିର ପାପର ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ଯୀଶୁ ମରିଗଲେ । ଅନେକ ଓଡ଼ିଆ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଏହି ଦିନକୁ ମହାନ ଶୁକ୍ରବାର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଦିନଟି ବ୍ଲାକ୍ ଶୁକ୍ରବାର କିମ୍ବା ଦୁଖଦ ଶୁକ୍ରବାର ଏବଂ ଲଙ୍ଗ ଶୁକ୍ରବାର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର ତାରିଖ ହେଉଛି ପୁରାତନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଛୁଟିଦିନ, କେତେକ ସୂତ୍ରରୁ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ୧୦୦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରୁ ପାଳନ କରାଯାଇଆସୁଛି । ଏହା ପାଳନ କରିବାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବର୍ଷରେ ଉପବାସ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ଚତୁର୍ଥ ଶତାବ୍ଦୀରେ କ୍ରୁଶବିଦ୍ଧ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା । ଇଷ୍ଟର ତାରିଖ ମାର୍ଚ୍ଚ ସମୀକରଣର ଉପାସକ ଆନୁମାନିକତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଆବେଗ, କ୍ରୁଶବିଦ୍ଧ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସ୍ମୃତିରେ ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର ପାଳନ କରାଯାଏ । ଶୁକ୍ରବାରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତୀକ ହେଉଛି କ୍ରୁଶବିଦ୍ଧ ବା କ୍ରୁଶ, ଯାହା ଯୀଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଉପାୟକୁ ଦର୍ଶାଏ । କେତେକ କ୍ରୁଶ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କର ଏକ ଚିତ୍ର ଧାରଣ କରେ । ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାରର ଅନ୍ୟ ପ୍ରତୀକଗୁଡ଼ିକରେ କ୍ରୁଶକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ କଳା କପଡା, ଚର୍ଚ୍ଚରେ ଥିବା ଚିତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ କିଛି ଘରେ ଶୋକର ଚିହ୍ନ ରହିଛି । ଏଥିସହ, କିଛି ଲୋକ ଜାଣିଶୁଣି ସମସ୍ତ ଫୁଲ ଏବଂ ଚକଚକିଆ ଜିନିଷ ଅପସାରଣ କରି ନିଜ ଘର ଏବଂ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ଖାଲି ରୂପ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ।