OnaKhabar

ପିଲାତ କଣ ପାଇଁ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଥିଲେ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଯୀଶୁ ବିବାଦ ପରେ ଯହୂଦୀମାନଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ବନ୍ଦୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ରୋମୀୟମାନଙ୍କ ନିସ୍ତାରପର୍ବ ପର୍ବରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରଥା ଥିଲା। ପୀଲାତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ, ସେମାନେ କାହାକୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ? ଜନତା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବନ୍ଦୀ ବାରବାବାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ। ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ସେ କାରାଗାରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ପୀଲାତ ପଚାରିଲେ, ଯୀଶୁଙ୍କ ସହିତ ସେମାନେ କ’ଣ କରିବେ?  ପୀଲାତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପୀଲାତଙ୍କୁ “ଏହି ଧାର୍ମିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ” ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି  । ସେଦିନ ସେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ। ପୀଲାତ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଲେ, ଏବଂ ତାକୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ। ଯୀଶୁଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଯାଜକମାନେ ଦାବି କଲେ । କାରଣ ସେ ନିଜକୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ପୁତ୍ର ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହା ପୀଲାତଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କଲା । ସେ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ରାଜପ୍ରାସାଦ ଭିତରକୁ ଆଣିଲେ ଏବଂ ସେ କେଉଁଠାରୁ ଆସିଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଦାବି କଲେ । ଜନତାଙ୍କ ଆଗରେ ପୀଲାତ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ଘୋଷଣା କଲେ। ଏଥିରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଅଂଶ ନାହିଁ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ସେ ନିଜ ହାତକୁ ପାଣିରେ ଧୋଇଥିଲେ। ତଥାପି, ପୀଲାତ ଯୀଶୁଙ୍କୁ କ୍ରୁଶରେ ଚଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ସମର୍ପଣ କଲେ, ଯେପରି ଲୋକମାନେ କ୍ରୋଧିତ ନ ହେଲେ ଏବଂ ସେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ରକ୍ଷା କରି ପାରିବେ । ଯୀଶୁ ନିଜ କ୍ରୁଶକୁ ଖପୁରୀର ଏକ ସ୍ଥାନ ବା ହିବ୍ରୁ ଭାଷାରେ “ଗୋଲଗୋଥା” ବହନ କଲେ । ଲାଟିନ୍ ଭାଷାରେ ଏହାକୁ “କଲଭାରୀ” କୁହାଯାଏ । ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇ ଅପରାଧୀଙ୍କ ସହ କ୍ରୁଶରେ ଚଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।