OnaKhabar

ବିବାଦୀୟ ଯୀଶୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅନେକ ଲୋକ ଆସି ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଖରାପ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ବିବାଦୀୟ କଥା କହିଥିଲେ । ସେ ଏସବୁ ଶୁଣି ଯୀଶୁ କିଛି କହିଲେ ନାହିଁ । ଶେଷରେ, ମହାଯାଜକ ଯୀଶୁଙ୍କୁ କହିଲେ, ଜୀବନ୍ତ ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛି, ତୁମେ ଅଭିଷିକ୍ତ, ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ପୁତ୍ର? ଯୀଶୁ ହଁ କହିଲେ: “ତୁମେ ଏହା କହିଛ, ଏବଂ ସମୟକ୍ରମେ ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ର ସର୍ବଶକ୍ତିମାନର ଡାହାଣ ପଟେ ବସି ସ୍ୱର୍ଗର ମେଘ ଉପରେ ଆସୁଥିବା ଦେଖିବେ।” ମହାଯାଜକ ତାଙ୍କର ବସ୍ତ୍ର ଚିରି କାନ୍ଦି ପକାଇଲେ ଯେ ଯୀଶୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ସହିତ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ସେମାନେ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ପିତର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଖରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସେ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ତିନିଥର ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି। ବାଇବଲ ଅନୁଯାୟୀ, ଯୀଶୁ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ପିତର ଏହା କହିବେ। ସକାଳେ ଲୋକମାନେ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ରୋମୀୟ ରାଜ୍ୟପାଳ ପଣ୍ଟିୟସ ପୀଲାତଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆଣିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦେଶକୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କାଇସରଙ୍କୁ ଟିକସ ଦେବାରେ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ନିଜକୁ ଜଣେ ରାଜା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ  ।  ପୀଲାତ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ। ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବାର କିଛି ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ସେ ଜାଣିଲେ ଯେ ଯୀଶୁ ଗାଲିଲୀରୁ ଆସିଛନ୍ତି, ପୀଲାତ କହିଥିଲେ ଯେ ଯୀଶୁ ଗାଲିଲୀର ଶାସକ ହେରୋଦଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଚାର ହେବା ଉଚିତ୍। ସେହି ସମୟରେ ହେରୋଦ ନିସ୍ତାରପର୍ବ ପାଇଁ ଯିରୁଶାଲମରେ ଥିଲେ। ହେରୋଦ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯୀଶୁ ଉତ୍ତର ଦେଲେ ନାହିଁ। ହେରୋଦ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ପୀଲାତଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଲେ। ପୀଲାତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କିମ୍ବା ହେରୋଦ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ନାହାଁନ୍ତି। ପୀଲାତ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କଲେ, ତାପରେ ତାଙ୍କୁ ଛାଡିଦିଅ  ।