OnaKhabar

କେଉଁଠି କେମିତି ପାଳିତ ହୁଏ ଗୁଡ୍ ଫ୍ରାଇଡେ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଅନେକ ଲୋକ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ କ୍ରୁଶବିଦ୍ଧ ହେବାର ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଇଷ୍ଟର ରବିବାର ପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ଏହା ଏକ ପାଳନ, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ଉପବାସ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି । ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ସେବା ଅପରାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ । ସାଧାରଣତ  ମଧ୍ୟାହ୍ନ କିମ୍ବା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୩ ଟା, ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ କ୍ରୁଶରେ ଟାଙ୍ଗିଥିବା ଘଣ୍ଟା ମନେ ରଖିବା ପାଇଁ  ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ କ୍ରୁଶର ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ପୁନ  ପ୍ରଣୟନ କରି ଦିନ ପାଳନ କରନ୍ତି  । ଯାହାକି ଷ୍ଟେସନ୍ ଅଫ୍ କ୍ରସ୍ ର ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯାହା ଯୀଶୁଙ୍କ ଜୀବନର ଅନ୍ତିମ ଘଣ୍ଟାକୁ ଚିତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ଭାରତ, ଇଟାଲୀ, ମାଲ୍ଟା, ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ ଭଳି ଅନେକ ଦେଶରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ । ଅନେକ ସମୟରେ ହସ୍ତତନ୍ତ ହୋଇଥିବା କିଟ୍ ଗୁଡିକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବରମୁଣ୍ଡାରେ ଉଡ଼ିଯାଆନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଯୀଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା କ୍ରୁଶକୁ ପ୍ରତୀକ କରିବା ସହିତ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ଯିବେ । ଏହି କଷ୍ଟମ୍ ଉନ୍ନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ବେଲଜିୟମ ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋ ପରି ଦେଶଗୁଡିକର ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡିକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଯୀଶୁଙ୍କ କ୍ରୁଶରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବା ସ୍ମୃତିରେ କଳା ରଙ୍ଗରେ ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଛି । ଦିନଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୋଚନୀୟ ଏବଂ ଅନେକ ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମରେ ଦୁଃଖର ସାଧାରଣ ବାୟୁ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ । ପୋଲାଣ୍ଡର ଅନେକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଶୁଖିଲା ରୁଟି ଏବଂ ଭଜା ଆଳୁ ଖାଇ ଉପବାସ କରନ୍ତି । ଅଣ୍ଡା ସଜାଇବା ମଧ୍ୟ ପୋଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ଇଷ୍ଟର ପ୍ରସ୍ତୁତିର ଏକ ଅଂଶ।