OnaKhabar

ଯୀଶୁଙ୍କ ପଛର କାହାଣୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ କ୍ରୁଶବିଦ୍ଧତା ଏବଂ କଲଭାରୀରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧାର୍ମିକ ଛୁଟିଦିନ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଛୁଟିଦିନ ପବିତ୍ର ସପ୍ତାହରେ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଇଷ୍ଟର ରବିବାର ପୂର୍ବରୁ ଆସୁଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପାଶାଲ୍ ଟ୍ରାଇଡୁମ୍ ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାରକୁ କଳା ଶୁକ୍ରବାର, ମହାନ ଶୁକ୍ରବାର କିମ୍ବା ପବିତ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର ହେଉଛି ବିଶ୍ ଜ୍ଞବଦ୍ଭଚ୍ଚ ର ଅନେକ ଦେଶରେ ବିଶେଷ କରି ଅଙ୍ଗଲିକାନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଏକ ଜାତୀୟ ଛୁଟିଦିନ । ଏହି ଉତ୍ସବ ଦିନ ଉପବାସ ଏବଂ ପରେ କିଛି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଦ୍ୱାରା ପାଳନ କରାଯାଏ ।
ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାରର ଇତିହାସ
ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ କ୍ରୁଶବିଦ୍ଧତା ଏବଂ କଲଭାରୀରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧାର୍ମିକ ଛୁଟିଦିନ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଛୁଟିଦିନ ପବିତ୍ର ସପ୍ତାହରେ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଇଷ୍ଟର ରବିବାର ପୂର୍ବରୁ ଆସୁଥିବା ଶୁକ୍ରବାରରେ ପାଶାଲ୍ ଟ୍ରାଇଡୁମ୍ ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାରକୁ କଳା ଶୁକ୍ରବାର, ମହାନ ଶୁକ୍ରବାର କିମ୍ବା ପବିତ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର ହେଉଛି ବିଶ୍ ଜ୍ଞବଦ୍ଭଚ୍ଚ ର ଅନେକ ଦେଶରେ ବିଶେଷ କରି ଅଙ୍ଗଲିକାନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଏକ ଜାତୀୟ ଛୁଟିଦିନ । ଏହି ଉତ୍ସବ ଦିନ ଉପବାସ ଏବଂ ପରେ କିଛି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଦ୍ୱାରା ପାଳନ କରାଯାଏ ।