OnaKhabar

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାକୁ ବିଦେଶରୁ ଫେରିଛନ୍ତି ୫୬୯, ଅନ୍ୟରାଜ୍ୟରୁ ଫେରିଛନ୍ତି ୮୩୯୭, ତିଆରି ହୋଇଛି ୧୧୦୬୯ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା଼ : ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବା ପରେ ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା ୫୬୯ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାକୁ ଫେରିଆସସିଥିବା ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାଙ୍କରେ ରହୁଥିବା ୮୩୯୭ ଜଣ ଲୋକ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଫେରିଆସିଥିବା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବିଦେଶରୁ ଓ ଅନନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆସିଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଯାଇଥିବା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏଥିସହ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୧୦୬୯ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ତ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶାସସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଜିିଲ୍ଲାର ୨୪୯ଟି ଗ୍ରାମପଂଚାୟତରେ ଥିବା ସ୍କୁଲରେ ଓ ଅନ୍ୟନ୍ୟ ସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୃହରେ ୨୭୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଓ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ସହରରେ ୨୧୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ୯ଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି । ସେସହିପରି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସ୍ୱୟଂ ଶାସୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୩୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି । ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୫୦, ଡେରାବିଶ ଛତା ଠାରେ ଥିବା ପଲିଟେକନିକ କଲେଜରେ ୨୬୦, ପଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଓବିସି ଛାତ୍ରାବାସରେ ୧୫୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଜିଲ୍ଳାର ୧୦ଟି ଆବାସୀକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୨୭୭ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୩ ମାସର ଆଗୁଆ ଛାତ୍ରବୃତି ବାବଦକୁ ୨କୋଟି ୯ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ୩୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଇଦିଆଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲାର ୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୭ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ୪ ମାସର ଭତା ବାବଦକୁ ୩୩କୋଟି ୮୪ ଲକ୍ଷ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହ ଓ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ୨ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ୫୩୦ ଜଣଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ୩ମାସର ରାସନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଲକଡାଉନ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ୬୭ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ୩୭ଟି ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୩୨ଟି ୨ ଚକିଆ ଓ ୫ଟି ୪ ଚକିଆ ଯାନ ଜବତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୧୨ ହଜାର ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶାସସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।