OnaKhabar

କେଉଁ ମାସରେ ପାଳନ ହୁଏ ରାମ ନବମୀ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଭାରତର ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରେ ଥିବା ମନ୍ଦିର ତଥା ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କାର‌୍ୟ୍ୟକଳାପ ଦେଖାଯାଏ । ହିନ୍ଦୁ ଚୈତ୍ର ମାସ ନିକଟ ହୋଇଥିବାର ତଥା ପବିତ୍ର ହିନ୍ଦୁ ଉତ୍ସବ ମଧ୍ୟରୁ ରାମ ନବମୀଙ୍କୁ ‘ଶୁକ୍ଲା ପାକ୍’ କିମ୍ବା ନବମ ଦିନରେ ମହମବତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ପର‌୍ୟ୍ୟାୟରେ ପାଳନ କରାଯିବା ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କିଛି ଅସ୍ୱାଭାବିକ ନୁହେଁ।
ହିନ୍ଦୁମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୫୧୧୪ ମସିହାରେ ସମାନ ଦିନରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାଜା (ଭାରତର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ସହର) ଦଶରଥଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ରାଜାଙ୍କର କୌଶଲ୍ୟା, ସୁମିତ୍ରା ଏବଂ କାଇକେଇ ନାମକ ତିନି ପତ୍ନୀ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ଜଣେ ପୁରୁଷ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କଲେ ନାହିଁ ଯାହା ରାଜା ତାଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସିଂହାସନର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ବିବାହର ଅନେକ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜା ପିତା ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ।

ତା’ପରେ ମହାନ ଋଷି ଭାସିସ୍ତା ତାଙ୍କୁ ପୁତ୍ର କାମେଷ୍ଟୀ ଯାଗା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହାକି ଏକ ସନ୍ତାନ ପାଇବା ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା ପବିତ୍ର ରୀତିନୀତି । ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ ସହମତିରେ ମହାନ ଋଷି ମହର୍ଷି ରୁଷିଆ ଶ୍ରୁଙ୍ଗା ଏହି ରୀତିନୀତିକୁ ଅତି ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କରିଥିଲେ। ରାଜାଙ୍କୁ ଏକ ପାତ୍ର ପାୟାସମ୍ (କ୍ଷୀର ଏବଂ ଚାଉଳ ପ୍ରସ୍ତୁତି) ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ବାଣ୍ଟିବାକୁ କୁହାଗଲା । ରାଜା ପାୟାସାମର ଅଧା ଅଂଶ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ପତ୍ନୀ କୌଶଲ୍ୟା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ସାନ ପତ୍ନୀ କାଇକେଇଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ଉଭୟ ପତ୍ନୀ ସୁମିତ୍ରାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଧା ଅଂଶ ଦିଅନ୍ତି । ପବିତ୍ର ଖାଦ୍ୟର ଏହି ଅସମାନ ବଣ୍ଟନ ଉଭୟ କୌଶଲ୍ୟା ଏବଂ କୈକେୟୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପୁଅକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବାବେଳେ ସୁମିତ୍ରାଙ୍କ ଯାଆଁଳା ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହି ଦିନ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଏକ ଚରମ ଉତ୍ସବ ଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ରାଜ ପରିବାର ନୁହେଁ ବରଂ ସେହି ସ୍ଥାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବାସିନ୍ଦା ଦୀର୍ଘ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଚମତ୍କାରତା ପାଇଁ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଅଳ୍ପ ଜାଣି ନଥିଲେ ଯେ ଭଗବାନ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାମ ଆକାରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ, କୌଶଲ୍ୟାଙ୍କ ନବଜାତ ପୁତ୍ର । ମହାନ ହିନ୍ଦୁ ମହାପୁରୁଷ ରାମାୟଣ (ପ୍ରାଚୀନ ସାଧୁ ତଥା ସଂସ୍କୃତ କବି ଭାଲମିକିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ) ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାଚୀନ ଉପନ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକର ରାମ ଭାବରେ ରାମଙ୍କୁ ସର୍ବୋପରି ଦେବତା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସପ୍ତମ ଅବତାର ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ମନ୍ଦକୁ ବିନାଶ କର ଏବଂ ନିରୀହମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅ।

ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ, ରାମଙ୍କ ରାବଣ, ଲଙ୍କାର ଭୟଙ୍କର ଭୂତ-ରାଜା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟଜନକ କାର‌୍ୟ୍ୟ, ଲୋକମାନଙ୍କ ଆଗରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରମାଣିତ କଲା ଜ୍ଝ ଯେତେବେଳେ ରାମା ଜଣେ ରାଜା ହେଲେ, ଅଯୋଧ୍ୟା ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ଶାସକଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟଧିକ ବିଶ୍ୱାସରୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଜ୍ଝ ରାମ ନବମୀ ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ପ୍ରକୃତ ସମୟ ଦର୍ଶାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ଜ୍ଝ