OnaKhabar

କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କେମିତି ପାଳିତ ହୁଏ ରାମ ନବମୀ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାମ ନବମୀ ଦିନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସବ ଅଯୋଧ୍ୟା ଏବଂ ସୀତା ସମିତ ଷ୍ଟାଲ (ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ), ସୀତାମାରହୀ (ବିହାର), ଜନକପୁରମ୍ (ନେପାଳ), ଭଦ୍ରାଚାଲମ୍ (ତେଲେଙ୍ଗାନା), କୋଡନ୍ଦରାମା ମନ୍ଦିର, ଭଣ୍ଟିମିଟା (ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ) ଏବଂ ରମେଶ୍ୱରମ୍ (ତାମିଲନାଡୁ) ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ । ରଥଯାତ୍ରା, ରଥ ଶୋଭା ଯାତ୍ରା ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ରୀତା, ସୀତା, ତାଙ୍କ ଭାଇ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବାହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଅନେକ ପବିତ୍ର ସାରୁ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ରାମ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି। ଦିନଟି ହେଉଛି ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରୀର ନବମ ଏବଂ ଶେଷ ଦିନ (ଶରତ ନବରାତ୍ରୀ ସହିତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ନହେବା) । ଏହା ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସପ୍ତମ ଅବତାର, ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଆଗମନକୁ ପାଳନ କରିଥାଏ। ରାମଙ୍କ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଉପବାସ ଏବଂ ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ଭଜନ ଏବଂ କୀର୍ତ୍ତନ ଭଳି ପୂଜା (ଭକ୍ତି ପୂଜା) ସହିତ ବିଶ୍ୱସ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ । ରାମାୟଣର ବିଶେଷ ସହରଗୁଡିକ ରାମଙ୍କ ଜୀବନ ବିଷୟରେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପାଳନ କରନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଅଯୋଧ୍ୟା (ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ), ରମେଶ୍ୱରମ୍ (ତାମିଲନାଡୁ), ଭଦ୍ରାଚାଲମ୍ (ତେଲେଙ୍ଗାନା) ଏବଂ ସୀତାମାରହି (ବିହାର) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କେତେକ ସ୍ଥାନ ରଥ-ଯାତ୍ରା (ରଥଯାତ୍ରା) ଆୟୋଜନ କରୁଥିବାବେଳେ କେତେକ ଏହାକୁ ରାମ ଏବଂ ସୀତାଙ୍କ ବିବାହ ବାର୍ଷିକୀ ପର୍ବ (କଲ୍ୟାଣୋତ୍ସବମ୍) ଭାବରେ ପାଳନ କରନ୍ତି।
ଏହି ଉତ୍ସବ ରାମଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ରୀତାଙ୍କ କାହାଣୀରେ ସୀତା, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ହନୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ରହିଥାଏ। କେତେକ ବୈଷ୍ଣବ ହିନ୍ଦୁ, ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତି । କେହି କେହି ଏହାକୁ ନିଜ ଘରେ ପାଳନ କରନ୍ତି। ସୂର‌୍ୟ୍ୟ ଦେବତା କିଛି ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଉପାସନା ଓ ସମାରୋହର ଏକ ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି। କେତେକ ବୈଷ୍ଣବ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ନବରାତ୍ରୀର ନଅ ଦିନ ପାଳନ କରନ୍ତି ଏବଂ ରାମାୟଣ ପଢନ୍ତି । ଏବଂ କେତେକ ମନ୍ଦିର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଶେଷ ଆଲୋଚନା ଅଧିବେଶନ ଆୟୋଜନ କରନ୍ତି। ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଭୋଜନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଦାନକାରୀ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ବୈଷ୍ଣବ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ ।