OnaKhabar

କରୋନା ପାଇଁ ୨ ମାସରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୩୦ ହଜାର ଭେଂଟିଲେଟର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅଟୋମୋବାଇଲ ନିର୍ମାତା କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ବିଏଲ୍) କୁ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍ପାଦକ ଙ୍କ ସହ ୩୦,୦୦୦ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ତିଆରି କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଉପଲବ୍ଧ । ନୋଏଡାର ଆଗଭା ହେଲଥ କେୟାରକୁ ଏକ ମାସରେ ୧୦,୦୦୦ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ତିଆରି କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏପ୍ରିଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ସେମାନଙ୍କ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଯୋଗାଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (ଡିଆରଡିଓ ) ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ହଜାର ଏନ ୯୯ ମାସ୍କ ତିଆରି କରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଦେଶର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୯୫ ହଜାର ଏନ ୯୫ ମାସ୍କ ଷ୍ଟକ ଅଛି । ଦୁଇ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦକ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ହଜାର ଏନ ୯୫ ମାସ୍କ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଯାଏଁ ଏକ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ । ଆଜି, ରେଡ୍ କ୍ରସ୍ ୧୦ ହଜାର ପିପିଇ ଅର୍ଥାତ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ଦାନ କରିଛି ।ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଏକ ଫାର୍ମକୁ ୨ ନିୟୁତ ପିପିଇ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ଆଗାମୀ ଦଶ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଣ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଏବଂ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ଫାର୍ମ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଲକ୍ଷ ପିପିଇ କରିବ ।

ଏଥି ସହିତ, ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ ଫାର୍ମକୁ ୧ ମିଲିୟନ୍ ପିପିଇ କିଟ୍ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପିପିଇ ଅଛି । ୪ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ୩ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ପିପିଇ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ୧୨ ଟି ବିଭିନ୍ନ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀକୁ ୨୬ ଲକ୍ଷ ଷ୍ଟ୍ରେଚର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ୬ ରୁ ୭ ହଜାର କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତିଦିନ ୧୫ ହଜାର ହେବ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ୧୦୭୧ ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୨୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ତଥାପି, ଏହା ଆଶ୍ୱସ୍ତର ବିଷୟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୧୦୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ।