OnaKhabar

ବ୍ରତଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତି ଖାସ ହୋଇଥାଏ ରାମନବମୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାମ ନବମୀ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅବତାର ମାରାୟା ପୁରସୋଟମ୍ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଶ୍ରୀ ରାମ ନବମୀ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ନଅ ଦିନିଆ ଚୈତ୍ର -ନବରାତ୍ରୀ ଉତ୍ସବର ସମାପ୍ତି । ରାମ ନବମୀ ପର୍ବ କେବଳ ଭାରତର ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ବରଂ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ଅଂଚଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପର୍ବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଉତ୍ସାହ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ଅବସରରେ ଅନେକ ଭକ୍ତ ମଧ୍ୟ ଉପବାସ କରନ୍ତି। ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଉପବାସ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅସୀମ ସୁଖ ଏବଂ ଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ।
ଭାରତରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ସର୍ବ ପୁରାତନ ପର୍ବ ମଧ୍ୟରୁ ରାମ ନାଭାମି ଅନ୍ୟତମ । କୁହାଯାଏ ଯେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଧର୍ମ ହୋଇଥିବାରୁ ରାମ ନବମୀଙ୍କ ତାରିଖ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ଯୁଗରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ରାମ ନାଭାମୀଙ୍କ ସନ୍ଦର୍ଭ କାଲିକା ପୁରାଣରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ । ପୂର୍ବ ସମୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେତେବେଳେ ଭାରତରେ ଜାତି ପ୍ରଣାଳୀ ସାଧାରଣ ଥିଲା; ରାମ ନବମୀ ଅଳ୍ପ କେତେକ ପର୍ବ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଯାହାକୁ ନିମ୍ନ ଜାତି ପାଳନ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏହାକୁ ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରମୁଖ ପବିତ୍ର ପର୍ବ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଉପବାସକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପରିତ୍ରାଣ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ।