OnaKhabar

ଭୁଲ ଏକ୍ସରସାଇଜ କରୁଛନ୍ତି କି ?

24

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଯଦି ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ଶରୀର ଗଠନ ପାଇଁ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀକୁ ବିଫଳ କରିପାରେ । ଏପରିକି କାଲକାଜୀରେ ରହୁଥିବା ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ଶିବମ୍ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟାୟାମ କରି ଲାଭଦାୟକ ହେବା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଗତ ମାସରେ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ଶିବମ୍ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦୦ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ସଭା କରିଥିଲେ। କ୍ଷମତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାୟାମ କରାଯାଏ । ତୃତୀୟ ଦିନରେ ତାଙ୍କ ପାଦ ଫୁଲିଗଲା । ଏହା ପରେ, ତାଙ୍କର ପରିସ୍ରା ଧୀରେ ଧୀରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା । ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସଫଦରଜଙ୍ଗ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସଫଦରଜଙ୍ଗ ହସ୍ପିଟାଲର ନେଫ୍ରୋଲୋଜି ବିଭାଗର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡକ୍ଟର ହିମାନସୁ ଭର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସିବା ପରେ ରୋଗୀ ଗ୍ୟାସ୍ କରୁଥିଲେ। ଗୋଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବ୍ୟତୀତ ସମଗ୍ର ଶରୀରରେ ଫୁଲା ଦେଖାଗଲା । ସେ ପରିସ୍ରା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେ ଏକ କିଡନୀ ଫଙ୍କସନ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ଦେଖାଗଲା କିଡନୀ ଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରୁନାହିଁ । ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଡାଏଲିସିସ୍ କରାଯାଇଥିଲା।

ମାୟୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରକ୍ତରେ ପହଞ୍ଚେ-
ଡାକ୍ତରଙ୍କ ହିମାଂଶୁ ଭର୍ମା ରୋଗୀର ଚିକିତ୍ସା ଇତିହାସ ଉପରେ ଆଧାର କରି ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଭୁଲ୍ ଉପାୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟାୟାମ ହେତୁ ଶିବମ୍ ତୀବ୍ର କିଡନୀ ବିଫଳତାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ମାଂସପେଶୀରୁ ମାୟୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରକ୍ତରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଏବଂ ପରେ କିଡନୀରେ ପହଞ୍ଚି ଏହାକୁ ଅବରୋଧ କଲା । ଧୀରେ ଧୀରେ କିଡନୀ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା ଏବଂ ପରିସ୍ରା ଅଭାବରୁ ସେ ଫୁଲିଯିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

ଶିବଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା। ଏକ ସପ୍ତାହ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ପରିସ୍ରା ଧୀରେ ଧୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଦୁଇମାସ ଧରି ତାଙ୍କର ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର‌୍ୟ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପରେ, କ୍ରିଟିନାଇନ୍ ସ୍ତର ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଗଲା । ଡକ୍ଟର ହିମାଂଶୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯୁବକମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭୁଲ ଶରୀର ନିର୍ମାଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସେମାନଙ୍କ କିଡନୀକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ।

ଯତ୍ନବାନ କର ।
ଇଓଓଗଝ ର ନେଫ୍ରୋଲୋଜି ବିଭାଗର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିନା ପରାମର୍ଶରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପାଉଡର ଏବଂ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ଫେଲ ହୋଇପାରେ।
– ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ ।
ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ପେନ୍ କିଲର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ଫେଲ ହୋଇପାରେ ।

ଚିନ୍ତା: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ରୋଗୀ ।
ଡକ୍ଟର ହିମାଂଶୁ ଭର୍ମାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କିଡନୀ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରନିକ୍ କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଜ୍ଝ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦେଶରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଡାଏଲିସିସ୍ ଏବଂ କିଡନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି  ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଠିକ୍ ଚିକିତ୍ସା ପାଆନ୍ତି

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନିଅ-
ଧର୍ମଶାଳା ହସ୍ପିଟାଲର କିଡନୀ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ସର୍ଜନ ଡାକ୍ତର ବିକାଶ ଜ ବସଦ୍ଭ ନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବରୁ ଲୋକମାନେ ମଧୁମେହ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି।
ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ମଧୁମେହ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଯୋଗୁଁ କ୍ରନିକ୍ ବୃକକ୍ ରୋଗ ହୁଏ
– ମେଦବହୁଳତା କିଡନୀ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ
– ସପ୍ତାହରେ ଅତି କମରେ ୮୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ
– ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଓଷଧ ନିଜସ୍ୱ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି କିନ୍ତୁ କିଛି ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଓଷଧ କେବଳ କିଡନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ କ୍ଷତି କରିପାରେ ।
ଭୁଲ ଉପାୟରେ ଭୁଲ ବ୍ୟାୟାମ, ପ୍ରୋଟିନ୍ ପାଉଡର, ବଡି ବିଲଡିଂ ହରମୋନ୍, ଷ୍ଟେରଏଡ୍ କିମ୍ବା ପରାମର୍ଶ ବିନା ପେନ୍ କିଲର ଓଷଧ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କିଡନୀ ବିଫଳ ହୋଇପାରେ । ଏହିପରି ଅନେକ ରୋଗୀ ପ୍ରତି ମାସରେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି।