OnaKhabar

ଅଧିକ ଜଣଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଛନ୍ତି କି’ ???? ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ସହ କ’ଣ ହୋଇପାରେ……

1,316

ଆମେରିକା : ଆଜିକା ଦିନରେ ଯୁବପିଢୀ ନିଜର ସାଥୀଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିବା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ । ଏମିତି କିଛି ଯୁବକ ଯୁବତୀ ଅଛନ୍ତି କେବଳ ଜଣଙ୍କ ସହ ନୁହେଁ ଅନେକ ଜଣଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥାଆନ୍ତି । କେବଳ ଯୁବକ ଯୁବତୀ ମାନେ ଯେ ଖାଲି ସମ୍ଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ । ପ୍ରାୟତଃ ବିବାହିତ ପୁରୁଷ ମାନେ ମଧ୍ୟ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା ଜଣାଯାଏ । ସବୁରିକିଛି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସୀମା ମଧ୍ୟ ଅଛି । ସେହିଭଳି ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ମଧ୍ୟ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ରହିଛି । ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ଭୋଗ କରିବା କର୍କଟ ରୋଗର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ବୋଲି ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ବିଏମଜି ସେକ୍ସୁଆଲ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ରିପ୍ରଡକ୍ଟିଭ୍ ହେଲଥରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ମାତ୍ରାଧିକ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ସ୍ଥାପନ କର୍କଟର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଗବେଷଣାରୁ ଆହୁରି ବି ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ଶେଷ ଶ୍ରେଣୀର ପୁରୁଷ ଅର୍ଥାତ ଯେଉଁମାନେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରଖୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କର୍କଟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି ।

୨୦୧୨-୧୩ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଗବେଷଣାରେ ପ୍ରାୟତଃ ୬୪ ବର୍ଷ ବୟସ ଯାଏଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପ୍ରତି ଚାରି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣ ଥିଲେ ବିବାହିତ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୮.୫ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ କହିଥିଲେ କି ସେମାନଙ୍କର ଶୂନ କିମ୍ବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରହିଛି । ୨୯ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ କହିଥିଲେ କି ସେମାନଙ୍କର ୨ ରୁ ୪ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରହିଛି । ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ୫ରୁ ୯ ଜଣଙ୍କ ସହ ସମ୍ଭୋଗ କରୁଥିବାର ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ କହିଥିଲେ କି ସେମାନଙ୍କର ୧୦ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରହିଛି ।