You are here
Home > ଅଧିକ ଖବର > ଏକାମ୍ରରୁ ଅରୁଣ, ମୋରଡା ମୁହାଁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଏକାମ୍ରରୁ ଅରୁଣ, ମୋରଡା ମୁହାଁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ନବୀନଙ୍କ ପରେ ବିଜେଡିର ମଙ୍ଗ ଧରିବେ କିଏ? ବିଜୁ ଲିଗାସୀ ରହିବ କାହା ପାଖରେ? ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନାଁକୁ ବିକି ଭୋଟ ସାଉଁଟୁଥିବା ନବୀନ ନିଜ ବଡଭାଇ ପ୍ରେମ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପୁଅ ଅରୁଣଙ୍କୁ ଲିଗାସୀର ଦାୟିତ୍ୱ ଦେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ସଫଳତା ଦେଖି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ମୋରଡା ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଫିସରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ମାରିବା ଯୋଜନାରେ ।
ଭୁବନେଶ୍ୱର, (ଅମ୍ବୁଜ ବିଶୋଇ) :ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରୋକ ଲାଗଛି ସତ କିନ୍ତୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯେ ପୂର୍ବପରି ଆଉ ଫିଟ୍ ନାହାନ୍ତି ଏହା ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କୁ ବେଶ ଭଲ ଭାବେ ଜଣା । ସେଥିପାଇଁ ନବୀନ କୁଆଡେ ପଟ୍ଟନାୟକ ପରିବାରର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ରାଜ୍ୟରେ ବୁଲାଇବେ । ଅବଶ୍ୟ ୧୩ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୫ରେ କଟକର ଆନନ୍ଦ ଭବନକୁ ଜାତି ଉଦେ୍ଦଶ୍ୟରେ ସମର୍ପଣ କରିବା ଅବସରରେ ପୁତୁରା ଅରୁଣ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଇଣ୍ଟ୍ରୋଡ୍ୟୂସ କରାଇସାରିଛନ୍ତି ସେ । ଏବେ ଖାଲି ଯାହା ଔପଚାରିକ ଘୋଷଣାନାମା ଓ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ବାକି । ସେଥିପାଇଁ ନବୀନ ନିବାସ ଥିଙ୍କ-ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ସିଏମଙ୍କ ଫ୍ୟାମିଲି ଅଡଜଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯୋଜନା । ଯେପରିକି ଅରୁଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶା ଆସିବା ପରେ ସରକାରୀ କଳ ଓ ପାର୍ଟି ମେସିନାରୀକୁ ସହଜରେ ବୁଝିପାରିବେ, ସେଥିଲାଗି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ବି ଖୋଜା ସରିଲାଣି । ନବୀନଙ୍କ ପରି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ତଥା ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଡିଗ୍ରୀ ଧାରୀ ଅରୁଣ ଆଉ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେନି ବରଂ ଟାର୍ଗେଟ ଓ ଫୋକସ୍ରେ ରହିବ ସହରାଞ୍ଚଳର ଗୋଟିଏ ଆସନ । ତାହା ପୁଣି ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ । ରାଜଧାନୀର ୩ଟି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଭିତରୁ ନବୀନ ନିବାସ ଯେଉଁ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଆସୁଛି, ସେଇଠି ନିଜ ପୁତୁରାଙ୍କୁ ଲଞ୍ଚ୍୍ କରାଇବେ ଅଙ୍କଲ ନବୀନ । କାରଣ ରାଜନୀତିରେ ଶ୍ରୀଅକ୍ଷର ବିବର୍ଜିତା ଅରୁଣ ଏକାମ୍ରରେ ମାନେ ରାଜଧାନୀରେ ରହିଲେ ରାଜନୀତିର ଅ-ଆ ଶିଖିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସରଳ ହେବ । ପୁଣି ନବୀନଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ରହି ରାଜନୀତିର ଗୋଳମାଳିଆ ପାଠକୁ ହଜମ କରି ବିଚକ୍ଷଣ ହେବାକୁ ଅରୁଣଙ୍କୁ ବେଶି ଦିନ ଲାଗିବନି । ଏହାସହ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ-ସହରାଞ୍ଚଳ ଓ ବୟସ୍କ-ଯୁବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ତାରତମ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ନବୀନଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ଦିଆଗଲାଣି । ସେମିତି ବି ନବୀନଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଆସିଲେ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ଅବସାନ ତ ଘଟିବ ମାତ୍ର ଲାଭାନ୍ୱିତ ହେବେ ବିଜେଡିର ୟଙ୍ଗ୍ ବ୍ରିଗେଡ୍ । ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସ, ବିଧାୟକ ପ୍ରତାପ ଜେନା, ଇଂଲିଶ୍ କୁହା ସାଂସଦ କଳିକେଶ ନାରାୟଣ ଓ ତାଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ଅର୍କେଶ ସିଂହଦେଓଙ୍କ ସମେତ ଆଉ କିଛି ହାତଗଣତି ନେତାଏ ରହିବେ ଫାଇଦାରେ ।
ସେମିତି ବି ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ରାଜଧାନୀର ଯେ କୌଣସି ଆସନରୁ ଅରୁଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇ ପାରିଥାନ୍ତେ । ମାତ୍ର ଏକାମ୍ରକୁ ବାଛିବା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଏକାମ୍ର ବିଧାୟକ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ । ୨୦୧୩ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ଏକକ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କଲା ସତ ମାତ୍ର ପଛରେ ପଡିଗଲେ ଅଶୋକ ବାବୁ । ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଇ ଟିକେଟ ନେଲେ ଆଉ ମନ ମୁତାବକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବି ଦେଲେ । ପୁଣି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବି ମାରାଥନ ପ୍ରଚାରରେ ସାମିଲ କଲେ । ସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ନିଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଥିବା ୨୩ଟି କର୍ପୋରେଟର ଆସନରୁ ୧୦ଟିରେ ହାରିଗଲେ । ଆଉ ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏକମାତ୍ର ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସିଟରେ ହାରୁ ହାରୁ ଜିତିଗଲେ ବାବୁ ଅଶୋକ । ଏ ସବୁ ରିପୋର୍ଟ ନବୀନ ନିବାସରେ ପହଞ୍ଚିିବା ପରେ ଅଶୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରୁ ହଟାଇ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଥଇଥାନ ପାଇଁ କୁଆଡେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରିଛି । ଆଉ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ହିଁ ଅରୁଣ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ଏପରି କରି ନେହରୁ ପରିବାରର ସକେସ୍ ଫର୍ମୁଲାକୁ ରିପିଟ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ନବୀନ ଆଣ୍ଡ କୋ । ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହାରଲାଲ ନେହରୁ ଯେତେବେଳେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସହରାଞ୍ଚଳ ଆସନ ଆହ୍ଲାବାଦରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ନିଜ ଜ୍ୱାଇଁ ଫିରୋଜ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ରାଏବରେଲି ପରି ରୁରାଲ୍ ସିଟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଉଥିଲେ । ତେଣୁ ସେହି ସମୀକରଣର ପୁନରାବୃତ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ । ଅରୁଣଙ୍କ ଯୁବ ଚେହେରା ଭାବେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କରି ସହରାଞ୍ଚଳ ଭୋଟରଙ୍କୁ ବିଜେଡି ସହ ଯୋଡି ରଖି ୫ମ ଥର ଲାଗି ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ନବୀନ ।
ବିଜେଡିରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ନୂଆ ରଣକୌଶଳକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା-ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଥିବା ସମୟରେ ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ବିଜେପିର ପୋଷ୍ଟର ବଏଙ୍କ ରାଜ୍ । ଆଗାମୀ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କୁଆଡେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ତାଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ ତଥା ପାରିବାରିକ ସିଟ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ପାଲଲହଡା ଉପରେ ଆଉ ଆସ୍ଥା ଓ ଭରସା ଜୁଟାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି । କାରଣ ସେ ଓ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଏହି ସିଟରେ ପରାଜୟ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଛି । ଏପରିକି ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର କ୍ରେଡିଟ୍ ନେଉଥିବା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ନିଜ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଜେଡି ଠାରୁ ପଛରେ ପଡି ଯାଇଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ନିଜର ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସହାୟକ କାଳନ୍ଦୀ ସାମଲଙ୍କୁ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ମହେଶ ସାହୁଙ୍କ ସହ ପାଲଲହଡାରେ ଭିଡାଇ ଦେବେ । ଆଉ ନିଜେ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଆସନରୁ ଲଢିବେ । ସେଫ୍ ଜୋନ୍ରେ ରହିବାକୁ ଅନେଇ ବସିଥିବା ବିଜେପିର ଅଘୋଷିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ନଜର ପଡିଛି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ । ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଏକମାତ୍ର ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଆସନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ଭାବି ନେଇଛନ୍ତି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ଏମିତି ବି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ରାଜା ପ୍ରବୀଣ ଭଞ୍ଜ ଦେଓଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ଓ ପତିଆରା କମୁଥିବାରୁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଫୋକସରେ ଏବେ ମୋରଡା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ।
ଶେଷ ହୋଇଥିବା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଜେପି ତାର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ମୋଟ ୫୬ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଆସନରୁ ୪୯ଟି ଜୋନକୁ ନିଜ କବ୍୍ଜାକୁ ନେଇଛି ବିଜେପି । ସେହିପରି ମୋରଡା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଶୁଲିଆପଦା, ମୋରଡା ଓ ରାସଗୋବିନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକର ୭ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଆସନରୁ ୬ଟିରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ । ଏମିତି ବି ଦେଖିଲେ ମୋରଡାରେ ବିଜେପିର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ରାଜକିଶୋର ଦାସଙ୍କ ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ ଓ ନେତା ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନାହାନ୍ତି । ଭୋଟରମାନେ ବି ନୂଆ ମୁହଁ ଖୋଜିଲେଣି । ତେଣୁ ମୋରଡା ବାସୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଜିତାଇ ଆଣିବାକୁ ନିଶ୍ଚୟ ପସନ୍ଦ କରିବେ । ଏତିକିବେଳେ ବିଲେଇ କପାଳକୁ ଶିକା ଛିଣ୍ଡିବା ପରି ମନ ଚାହୁଁଥିବା ଆସନଟିଏ ମିଳି ଯାଉଥିବାରୁ ବେଶ ଖୁସ ବାବୁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ।
 ମୋରଡା ଉପରେ ଆଖି ପକାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୋଦି ୨୦୧୪ ଫର୍ମୁଲାକୁ ରିପିଟ୍ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମୋଦି ବାରାଣସୀକୁ ନିଜ ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ବାଛିଥିଲେ । କାରଣ ବାରାଣସୀର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ପାଖାପାଖି ୪୦ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଏହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା । ଫଳସ୍ୱରୂପ ବିହାର, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଓ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲା । ଠିକ୍ ସେମିତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ମୋରଡାରୁ ଲଢିଲେ ଉତ୍ତର ଓଡିଶାର ଅଧିକ ପଦ୍ମ ଫୁଟିବ । ଅର୍ଥାତ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ୯ଟି , ବାଲେଶ୍ୱରର ୮ ଓ କେନ୍ଦୁଝରର ୬ ବିଧାନସଭା ଆସନ, ଏମିତି ମୋଟ ଉପରେ ୨୩ଟି ଆସନ ଉପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ରହିବ । ଆଉ ଯଦି ଭାଗ୍ୟ ସାଥ୍ ଦିଏ, ମାନେ ୨୩ରୁ ବିଜେପି ହାତକୁ ଯଦି ୧୫ ପାଖାପାଖି ଆସନ ଆସିଗଲା, ତେବେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ତ କଚେ ପୁଅ ବାର୍ । ଆଉ ଯଦି ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଦିରେ ବସିବାକୁ ଆଉ କେହି ବି ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ପାରିିବେନି । କାରଣ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ୩୫ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଏଥର ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଦବଦବା ଦେଖାଇଛି ବିଜେପି । ଆଉ ଏହି ଜନମତ ଯଦି ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହେ ତେବେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ବିଜେପି ଯେ ଭଲ କରିବ, ତାହା ସଭିଙ୍କୁ ଜଣା । ଠିକ୍ ଏହି ସମୟରେ ମୋରଡାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର୍ର, ନିଜକୁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରତିନିଧିି ଭାବେ ଦର୍ଶାଇ କେନ୍ଦ୍ର ନେତୃତ୍ୱଙ୍କ ଆସ୍ଥାଭାଜନ ହେବେ ଆଉ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଗାଦିରେ ବସିବେ ।

ONA

Leave a Reply

Top